Grāmatvedības pakalpojumi Rīgā

Svarīgākais, kas tev ir jāzina par atvaļinājumu!

okt. 20, 2023

Izdzirdot vārdu “atvaļinājums” mēs uzreiz domājam par atpūtu, ilgi gaidīto ārzemju ceļojumu vai iekrāto mājas darbu paveikšanu, tomēr vēlamies atgādināt, ka ikvienam darbiniekam ir jāpārzina Darba likumā noteiktās tiesības saistībā ar ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, lai jūs būtu droši, ka jums tiek piešķirtas tieši tik atvaļinājuma dienas, cik nosaka likums.


Ikgadējais atvaļinājums ir 4 kalendārās nedēļas, kā arī atvaļinājums ir jāpagarina par tām dienām, kad atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas vai gadījumos, kad darbinieks atvaļinājuma laikā ir saslimis un viņam ir noformēta darba nespējas lapa. Darbinieks ir tiesīgs pieprasīt atvaļinājumu pilnā 4 nedēļu apmērā brīdī, kad viņš ir nostrādājis konkrētajā darba vietā vismaz 6 mēnešus. Ja darbiniekam ir piešķirts atvaļinājums “avansā” un viņš nolemj pārtraukt darba attiecības, atvaļinājuma kompensācija par avansā izņemto atvaļinājumu būs jāatmaksā.


Sastādot atvaļinājuma grafiku darba devējam ir jācenšas ņemt vērā darbinieku vēlmes, tomēr Darba likums neuzliek par pienākumu ņemt vērā visas darbinieku vēlmes un iegribas, tādēļ var rasties situācija, kad darbiniekam netiek piešķirts atvaļinājums viņam vēlamajā laika posmā. 


Papildatvaļinājums

Nosacījumus, kad darbiniekam tiek piešķirts papildatvaļinājums, nosaka Darba likuma 151.pants. Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu 3 darba dienu apmērā var saņemt darbinieki, kuriem ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam, kā arī darbinieki, kuriem darbs ir saistīts ar paaugstinātu risku. Savukārt darbinieki, kuriem aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem var saņemt papildatvaļinājumu 1 dienas apmērā. Kā arī Darba likums paredz, ka diena ko darbinieks pavada nododot asinis vai asins komponentus, ir attaisnota prombūtne, pēc kuras pienākas apmaksāta atpūtas diena.


Darbiniekam ir jāņem vērā, ka darba devējs ir savlaicīgi jābrīdina par plānoto prombūtni, kā arī par attaisnotu prombūtni ir atzīstama nevis visa diena, bet gan laiks, kas jāpavada ārstniecības iestādē, kamēr tiek veikta asins nodošana. Piešķirto atpūtas dienu darbiniekam nav obligāti jāizmanto nākamajā dienā, viņš var to izmantot jebkurā citā dienā vai pagarināt savu ikgadējo atvaļinājumu par vēl vienu dienu. Kā arī gada griezumā apmaksājamo atpūtas dienu skaits ir ierobežots – darba devējam ir pienākums apmaksāt ne vairāk kā piecas atpūtas dienas pēc asins vai asins komponentu nodošanas kalendāra gada laikā.


Darbinieks ikgadējo atvaļinājumu var izņemt pa daļām, bet ir jāatceras, ka vismaz viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par 2 kalendārajām nedēļām. 


Bezalgas un mācību atvaļinājums

Darbiniekam var rasties dažādas situācijas, kad viņam ir nepieciešams bezalgas atvaļinājums un darba devējam ir jānodrošina šāda iespēja. Bezalgas atvaļinājumu ir jāpiešķir gadījumos, kad to pieprasa darbinieks, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots adoptējamais bērns, kā arī gadījumos, kad atbilstoši bāriņtiesas lēmumam darbinieks faktiski kopj un audzina citas personas bērnu. Bezalgas atvaļinājumu piešķir uz laiku, kāds noteikts bāriņtiesas lēmumā.


Ja darbinieks pilda dienestu Zemessardzē, arī šādā gadījumā darba devējam ir jānodrošina bezalgas atvaļinājums, lai darbinieks varētu doties uz apmācībām un veikt uzdevumu izpildi.


No pagājušā gada 1. augusta bezalgas atvaļinājumu var saņemt arī darbinieki, lai aprūpētu laulāto, vecāku, bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, kam radušās nopietnas veselības problēmas, bet gada laikā darbinieks nevar pieprasīt vairāk kā 5 aprūpētāja atvaļinājuma dienas.


Vēl viens atvaļinājuma veids, par ko darbinieki bieži piemirst, ir mācību atvaļinājums. Ikvienam mūsu valsts iedzīvotājam ir tiesības uz izglītību, tādēļ gadījumos, kad valsts pārbaudījuma kārtošanai vai diplomdarba izstrādāšanai darbiniekam ir nepieciešams atvaļinājums, darba devējam ir jāpiešķir 20 darba dienas ilgu mācību atvaļinājumu ar darba algas saglabāšanu vai bez tās. Šis atvaļinājums darbiniekam ir jāpiešķir obligāti, kā arī, savstarpēji vienojoties, darbinieks var saņemt mācību atvaļinājumu gadījumos kad ir jāapmeklē apmācības, semināri vai konferences. 


Ja jums ir kādi jautājumi par ikgadējā atvaļinājuma piešķiršanu vai samaksas aprēķinu – sazinieties ar mums


Share by: